HİKAYEYLE KEMAL TAHİRİN ESERLERİ

HİKAYEYLE KEMAL TAHİRİN ESERLERİ

KEMAL TAHİR: Kemal Tahir’in arkadaşı Memet, YEDİ ÇINAR YAYLASI civarında SAĞIRDERE isimli bir köyde yaşamaktadır. Köyde zorba insanlar vardır. BÜYÜK MAL sahipleridir bu zorbalar. Zavallı halk ise hiçbir zaman büyük mal sahibi olamıyor, karın tokluğuna, yarı aç yarı tok yaşıyordur.

NAMUSÇULAR elde edemedikleri herkese hemen bir iftira atmakta “Ya benimsin ya kara toprağın.” diyerek onların öldürülmesine sebep olmaktadır. Memet bulunduğu her yerde yanlış işler yapan birinden söz edilirse hemen kellesini kesmeli bunların diye söylenmektedir. Bu yüzden adı KELLECİ MEMET olarak zihinlere kazınmıştır.

Köydeki töre adına işlenen cinayetlerden rahatsız olmakta ama elinden bir şey gelmemektedir. Kelleci Memet, sonunda RAHMET YOLLARI KESTİ diyerek köyden ayrılmaya karar verir ve şehre gider. Ne çare ki töre ve feodal yapının getirdiği sıkıntılar şehirde de peşini bırakmaz.

Kelleci Memet, şehirde HÜR ŞEHRİN İNSANLARI ile karşılaşacağını zannetmektedir ama hayal kırıklığına uğrar. Çünkü şehirde de hürriyet yoktur.

HİKAYEYLE KEMAL TAHİRİN ESERLERİ

Şehir, ESİR ŞEHRİN İNSANLARI ile doludur. Kelleci Memet önemli bir karar vermek üzeredir. Ya yapılan yanlışlara, her şeyi göze alarak müdahale edecek ya da teslim olup pes edecek ve etliye sütlüye karışmayacaktır. Bu YOL AYRIMI uzun süredir zihnini meşgul etmektedir. Mücadele etmeye karar verir, Kelleci. Mücadele eder ama bir punduna getirip mücadele ettiği adamlar Memet’in hapse girmesine sebep olur.

Memet’in köyünde hapise dam denmektedir. Artık o da dama girmiştir. İşte orada sözünü geçirir Memet. Ondan habersiz damda hiçbir şey yapılmaz. Memet DAM AĞASI olmuş ve kendi sistemini kurmuştur. Damda töre Memet olmuştur artık. Memet’in erkek mahpuslar arasında disiplini sağlaması cezaevi yönetiminin dikkatini çeker. Disiplini sağlaması için KARILAR KOĞUŞU da Memet’e bağlanır. Memet orada da kısa sürede disiplinin sağlanmasına yardımcı olur. Eeeeee KURT KANUNU böyledir, kurtlukta düşeni yerler diyen dayısı bir kez daha haklı çıkmıştır. Memet, cezası bittikten sonra tahliye olur.

ESİR ŞEHRİN MAHPUSU olarak girdiği damdan YORGUN SAVAŞÇI olarak çıkan Kelleci Memet, Sağırdere’ye dönmeye karar verir. Ortalığı bir KÖR DUMAN kaplamıştır. KÖYÜN KAMBURU elinde bavuluyla gelen Memet’i görünce çok sevinir. Memet geldi ahali diyerek herkesi ayaklandırır. Sağırdere halkı da çok sevinmiştir bu habere.

Çünkü Memet’in damda yaptıklarını duymuşlardır. Köylerinde de disiplini sadece Memet’in sağlayabileceğini düşünürler. Onu muhtar seçmeye karar verirler. Kimse onun karşısına çıkmaya cesaret edememiştir. Memet, muhtar seçilir, kısa sürede Sağırdere’de büyük değişiklikler meydana getirir. DEVLET ANA olmuş, Sağırdere yavrusu… Köye okul, sağlık ocağı yapılmış. İçme suyu getirilmiş, yolları yapılmış köyün. Sağırdere, BİR MÜLKİYET KALESİ olarak BOZKIRDAKİ ÇİÇEK olmuştur adeta.