DOKUZUNCU HARİCİYE KOĞUŞU ROMAN ÖZETİ

DOKUZUNCU HARİCİYE KOĞUŞU ROMAN ÖZETİ

DOKUZUNCU HARİCİYE KOĞUŞU: Roman, bir hastanenin muayene odasının önünü ve orada sıra bekleyen hastaların davranışlarını tasvirle başlar. İstanbul’un kenar mahallerinden birinde küçük bir evde annesiyle yaşayan, babasız on beş yaşında bir çocuk, bacağında sekiz yaşından beri çektiği akıntılı bir kemik hastalığından kurtulabilmek ümidiyle hastaneleri dolaşmaktadır.)

Sekiz yaşından beri ayağından hasta olan roman kahramanı genç, Dokuzuncu Hariciye Koğuşu’na gönderilir. Orada hastabakıcılar, asistanlar ve beyaz gömlekli doktor tarafından ilgiyle karşılanır. Bacağındaki sargı açılıp yarasına bakılınca ameliyatın gerekli olduğu kendisine bildirilir. İkinci ameliyat yapılacaktır. Genç sonra hastaneden ayrılarak eve döner. Annesi gelince ameliyatın gerekli görülüp görülmediğini merakla sorar. O annesini üzmemek için hayır der ve onu avutmaya çalışır. Ama kendisi üzgündür.

O akşam Erenköy’deki akrabaları paşalara giderler. Paşa’nın kızı Nüzhet’i sevmektedir. Her gidişinde olduğu gibi Paşa’ya ve Nüzhet’e çeşitli romanlar götürür. O okur, paşa dinler. Akşam Nüzhet’le bahçede yalnız kaldıkları sırada Nüzhet, kendisini Ragıp adlı bir doktorun istediğini ama evlenmek istemediğini söyler.

Bu söz onu çok sevindirmiştir. Gece yatakta o güne kadar olan bütün olayları gözünün önünden geçirir. Hastane, doktor, ameliyatın gerekliliği, Doktor Ragıp, yıldızlar, Nüzhet’in kahkahası… Bu sırada Nüzhet odasına gelir, onu şaşırtır. Ertesi gün hastaneden döndükten sonra yine birtakım bunalımlar içinde iken Doktorla Nüzhet arasında söz kesileceğini duyar. Nüzhet kendisine yalan söylediği kanısıyla ona kızar. Gece Nüzhet tarafından yeniden yatıştırılır. Bir gün sonra Doktor Ragıp eve gelmiştir…

Bir gün Paşa’nın sorusu üzerine Ragıp’ı beğenmediğini, Nüzhet’i mutlu kılamayacağını söyler. Yengesi buna sinirlenir. O günden sonra köşkte kalışı ve konuşmaları bir huzursuzluk haline gelmiştir. Nüzhet’e bile ters cevaplar vermeye başlamıştır. Bu ruh bunalımı içinde köşkten ayrılır. Bacağı günden güne kötüye gitmektedir. Uyarmalar sonucunda hastaneye yatırılır… Bunalımlar ve Nüzhet’in adının geçtiği sayıklamalarla gece sona erer.

Genç, ameliyat olur. Nüzhet’ten aldığı karttan Paşa’ya inme geldiğini öğrenir. Bu arada Nüzhet de Ragıp’la evlenmiştir.  Bu notları yazar. Annesi ve arkadaşları gelir onu hastaneden çıkarırlar. Hasta gencin notları böylece sona erer.(Mahir Ünlü, Özdemir Sarıca, Ömer Özcan Türk Dili ve Edebiyatı 3 sayfa 251. 2. 4. 6)

DOKUZUNCU HARİCİYE KOĞUŞU ROMAN ÖZETİ