Peyami Safa Biz İnsanlar Romanı Özeti

Peyami Safa Biz İnsanlar Romanı Özeti

BİZ İNSANLAR: Peyami Safa’nın romanıdır. Kurtuluş Savaşı zamanında zengin halktan bazıları kendi çıkarları için işgalci devletler ile yakınlaşma içerisine girer. Orhan o dönemde yatılı okulda öğretmenlik yapmaktadır. Talebelerinden Tahsin, taş atarak sınıf arkadaşı Cemil’in kaşını patlatır. Orhan tedavisini yaptırıp Cemil’i annesinin yanına götürür. Tahsin’in Cemil’e taş atmasının nedeni “Eşşek Türk” diye hitap etmesidir.
Orhan, köşkte Cemil’in ablası Vedia’yı görür. İlk bakışta bir şey yok zanneder fakat aşık olmuştur. Orhan, Tahsin olayından sonra okuldan istifa eder. Çünkü Cemil’in bilmeyerek bütün Türk halkına hakaret ettiğini düşünür, artık Orhan’ı açlık ve yoksulluğun hüküm sürdüğü günler beklemektedir. Kar fırtınasının olduğu bir akşam Orhan yatağında yatamaz. En yakın caddeye çıkıp son parasıyla sıcak bir çay içmek ister. Gittiğinde kahvehane kapalıdır ve olduğu yere düşer.
Kahvecinin erken gelmesiyle hayatı kurtulur ve öğretmenken en iyi anlaştığı Necati’nin evine gider. Necati, Orhan’a bir arkadaşının çevirmen aradığını söyler. Artık Orhan’ın da parası vardır. Eski anılar canlanır ve Vedia tekrar aklına gelir. Onu unutamaz ama Vedia’yla evlenmek isteyen birçok kişi vardır. Bunlardan subay olan Ahmet’i gördüğünde başına gelecekleri anlar ama aşkı daha üstün gelir ve olacakları umursamaz. Tahsin’in babası b u arada hapishaneden çıkar. Hapishaneye girmesinin nedeni Vedia’nın annesidir. Vedia herkes âşıktır ve bu Orhan’ı korkutur. Vedia ile bir an önce evlenmek ister.  DEVAMI