Doğruluk hakkında kompozisyon

Doğruluk hakkında kompozisyonumuz aşağıda sunulmuştur.

DOĞRU OLMAK

Dünyanın en zor şeyidir doğru olmak. Çok iddialı gibi görünse de aslında tam da hayatı özetliyor. Doğru olmak dendiğinde herkes kendinin en doğrusu olduğunı ve kimseye güvenilmemesi gerektiğini söyler. İşte bu tip insanlar aslında kendilerini aynada görmekteler. Bir başkasına sen doğru değilsin demek ne kadar kolay değil mi. Ben çok doğruyum demek ne kadar kolay değil mi? Oysa karşısına çıkan ilk engelde doğruluk adına yapılması gerekenden öte kendi arzularını yerine getirir.

Şöyle düşünelim. Bir baba var ve bu baba hayat boyu doğruluğun öneminden bahsetmiş. Oğlum demiş kızım demiş her zaman doğru ol doğru konuş. Kızı ya da oğlu farketmez çocuğu diyelim. Büyür hayat geçer ancak günün birinde yanlış işlere bulaşır. Babası bundan haberdar olunca çok üzülür. Ancak çok doğru olan baba bu aşamada hukuku değil de doğruyu değil de bu olaydan nasıl sıyrılacağını hiç bir ceza almadan olayı nasıl örtbas edeceği fikrine yoğunlaşırsa vay canına denmez de ne denir. Zır zamanlarda insanın kalitesi ortaya çıkar. İşte böyle bir durımda baba çocuklarını hukuka teslim ediyorsa doğruyu yapıyor demektir.

Oysa zor zamanlar karakteri olgunlaştırdığı gibi insanın ne kadar düştüğünü de gösterir. Zor zamanlar karakterin aynası olur. Doğru olmak. İşte bu yüzden çok zordur. Oysa benlikten gururdan sıyrılmış bir insan asla böyle bir durumla karşılaştığında tökezlemez. İşte doğru olan ne ise ancak bu şekilde insan erdemli bir insan olur. Hayatın her safhasında yani aşamasında doğruluğu ilke edinmiş insanlar zarara gireceklerini de bilseler asla dopruluktan taviz vermezler. Doğru insan her zaman  sonuç olarak kazanır. İnançlı insanlar doğruluktan bahsederken bunu hayatlarına uygulamamaları ne kadar acı bir durumdur. İşte ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol.  Bu sadece güzel bir söz değil bir yaşam tarzıdır. Doğru olan her zaman kazanır.

Kompozisyon konusu.

Doğruluk hakkında kompozisyon

Doğru insan olmakla ilgili kompozisyon.

Dürüst insan olmakla ilgili kompozisyon örnekleri.

Doğruluğun  önemi hakkında kompozisyon