Bursa Araç Hasar Değer Kaybı

 

Telefon Numaramız

+90 545 130 10 04

Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Kaza neticesinde aracınızda ortaya çıkan değer kaybını kusurlu olan taraftan tazmin etmek istemeniz durumunda bir avukattan destek almanızı öneririz. Avukat ofisleri arasında yer alan avukatımız sizin için araç değer kaybı başvurusu işlemlerini gerçekleştirebilir.

Araç değer kaybı avukatı olarak açacağımız araç değer kaybı davası için öncelikle gerekli olan araç değer kaybı talebi şartları karşılanıyor mu kontrol edilmektedir. Araç değer kaybı şartları karşılanması durumunda avukatımız tarafından araç değer kaybı başvuru dilekçe örneği dikkate alınarak başvuru oluşturulur.

Araç değer kaybı başvurusu, araç değer kaybı dava dilekçesi eşliğinde kazandan sonraki 2 yıl içerisinde yapılması gerekmektedir. 2 Yıllık zaman aşımının durdurulması için mutlaka kaza sonrası hemen avukat ofisine başvuru yapmanız ve araç değer kaybı davası açtırmanız önemlidir.

Değer kaybı nasıl alınır, değer kaybı ödemesi kimden talep edilmelidir soruları sıkça sorulan sorular arasında yer alır. Araç değer kaybı başvuru işlemleri, araç değer kaybı avukatı tarafından hazırlanacak olan değer kaybı dava dilekçesi ile yapılmalıdır. Peki, Araç değer kaybı dava dilekçesi ile birlikte hangi belgelerin eksiksiz olması gerekir?

  • Araç değer kaybı başvurusu için 2 yıl içerisinde araç değer kaybı dilekçesi verilmesi gerektiğinden bahsetmiştik. Dilekçe ile birlikte bazı belgelerinde hazır olması araç değer kaybı davası için önemlidir.
  • Öncelikle kaza sonrası hazırlanan kaza tutanağı kesinlikle olmalıdır.
  • Aracınızda oluşan hasarları ispat etmek için çeşitli açılardan çekilmiş fotoğraflarda kaza tutanağında yer almalıdır.
  • Araç değer kaybı hesaplama için mutlaka ekspertiz raporu alınması gerekmektedir. değer kaybı ekspertiz raporu aracınızda meydana gelen değer kaybını maddi olarak gösteren en önemli belgedir.
  • Kaza sonrası aracınızın onarımı için size çıkartılan faturada dosya ekinde yer almalıdır.
  • Aracınızın ruhsatı ile birlikte mutlaka tramer kaydı raporu da araç değer kaybı başvurusu için gerekmektedir.

Yukarıda saydığımız tüm belgelerin araç değer kaybı dava dilekçesine eklenerek başvuru işlemleri avukat tarafından yapılır. Bu aşama da sık sorulan sorulardan biri olan araç değer kaybını trafik sigortası karşılar mı ya da araç değer kaybı kimden talep edilir sorularını da kısaca yanıtlamak istiyoruz.

Telefon Numaramız

+90 545 130 10 04

Araç Değer Kaybını Kim Öder?

Araç değer kaybı, kusurlu olan tarafın trafik sigortası tarafından ödenmektedir. Şayet karşı tarafın kasko poliçesinde bu hususta ödeme yapacağına dair bir madde bulunuyor ise araç değer kaybını kasko öder.

Ancak kazada birinci derecede kusurlu olan tarafın kasko poliçesinde böyle bir madde yer almıyor ve trafik sigortası da mevcut değil ise araç değer kaybı bedelini kişinin kendisi ödemek zorunda kalmaktadır.

Araç Değer Kaybı Sorgulama

Araç değer kaybı aracınızı ikinci el araba piyasasında satışa çıkaracağınızda önem kazanmaktadır. Bu durum hem satıcı hem de alıcı açısından da oldukça önemlidir. Bu nedenle 2. el araba alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biride aracın hasar geçmişinin sorgulanması gerektiğidir.

Araç hasar kaydı sorgulama ya da diğer bir ifade ile araç değer kaybı sorgulama işlemi için tramer kaydı almanız yeterlidir. Kendi adınıza kayıtlı araçların tramer kayıtlarını E-devlet üzerinden alabilirsiniz. Ancak satın almak istediğiniz aracın tramer kaydı için sorgulama yapmanız gerekmektedir.

5664 kaza geçmişi sorgulama için telefonunuzdan bir SMS göndermeniz gerekmektedir. SMS de yazacağınız bilgiler;

  • Araç hasar kaydı var mı ya da yok mu öğrenmek için aracın plakasını veya aracın şasi numarasını boşluksuz yazmanız ve 5664 e göndermeniz gereklidir.
  • Araç değer kaybı sorgulama işlemini detaylı olarak yapmak içinde DETAY yazdıktan sonra bir boşluk bırakmanız ve aracın plakasını veya aracın şasi numarasını boşluksuz yazarak 5664 e gönderebilirsiniz.
  • Araçta hasar sonrası değişen tüm parçalar hakkında bilgi almak için PARCA yazdıktan sonra bir boşluk bırakmanız ve aracın plakasını veya aracın şasi numarasını boşluksuz yazarak 5664 e göndermelisiniz.
  • Araç değer kaybı talebi için önemli olan kaza tespit tutanağını elde etmek içinde TUTANAK yazdıktan sonra bir boşluk bırakmanız ve aracın plakasını veya aracın şasi numarasını boşluksuz yazmanız gerekmektedir. Bu mesajı 5664 e gönderdiğinizde size kaza tespit tutanağı gönderilecektir.