Bursa Araç Değer Kaybı Sorgulama

 Araç değer kaybı aracınızı ikinci el araba piyasasında satışa çıkaracağınızda önem kazanmaktadır. Bu durum hem satıcı hem de alıcı açısından da oldukça önemlidir. Bu nedenle 2. el araba alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biride aracın hasar geçmişinin sorgulanması gerektiğidir.

Telefon Numaramız

+90 545 130 10 04

Araç hasar kaydı sorgulama ya da diğer bir ifade ile araç değer kaybı sorgulama işlemi için tramer kaydı almanız yeterlidir. Kendi adınıza kayıtlı araçların tramer kayıtlarını E-devlet üzerinden alabilirsiniz. Ancak satın almak istediğiniz aracın tramer kaydı için sorgulama yapmanız gerekmektedir.

5664 kaza geçmişi sorgulama için telefonunuzdan bir SMS göndermeniz gerekmektedir. SMS de yazacağınız bilgiler;

 • Araç hasar kaydı var mı ya da yok mu öğrenmek için aracın plakasını veya aracın şasi numarasını boşluksuz yazmanız ve 5664 e göndermeniz gereklidir.
 • Araç değer kaybı sorgulama işlemini detaylı olarak yapmak içinde DETAY yazdıktan sonra bir boşluk bırakmanız ve aracın plakasını veya aracın şasi numarasını boşluksuz yazarak 5664 e gönderebilirsiniz.
 • Araçta hasar sonrası değişen tüm parçalar hakkında bilgi almak için PARCA yazdıktan sonra bir boşluk bırakmanız ve aracın plakasını veya aracın şasi numarasını boşluksuz yazarak 5664 e göndermelisiniz.
 • Araç değer kaybı talebi için önemli olan kaza tespit tutanağını elde etmek içinde TUTANAK yazdıktan sonra bir boşluk bırakmanız ve aracın plakasını veya aracın şasi numarasını boşluksuz yazmanız gerekmektedir. Bu mesajı 5664 e gönderdiğinizde size kaza tespit tutanağı gönderilecektir.
 • Telefon Numaramız

  +90 545 130 10 04

Araç Değer Kaybı Hesaplama

Avukat tarafından araç değer kaybı hesaplama işlemi yapılmasını talep edebilirsiniz. Avukat tarafından araç değer kaybı hesaplama işlemi yapılamamaktadır çünkü araç değer kaybı davası için dikkate alınacak olan tutar, araç değer kaybı bilirkişi raporunda yer alan tutar olacaktır.

Araç değer kaybı hesaplama işlemi için bazı faktörler değerlemeye katılmakta ve buna göre bilirkişi bir hesaplama yapılabilmektedir.

Araç değer kaybı hesaplama parametreleri içerisinde yer alan bilgiler;

 • Aracın üretim yılı ve aracın trafiğe çıkış tarihi
 • Aracın markası ve modeli
 • Aracın kaza sırasındaki kilometre değeri. Her ne kadar araç değer kaybı davası içi km sınırı kaldırıldı ise de araç değer kaybı hesaplama işleminde araç kilometresi önemli bir değer olarak yer almaktadır.
 • Aracın kazadaki kusur derecesi
 • Kazanın niteliği ve aracın kaza geçmişi
 • Aracın piyasa değeri

Tüm bu faktörler ön plana alınarak araç değer kaybı hesaplama işlemi bilirkişilerce yapılabilmektedir. Ancak araç değer kaybı hesaplaması yapan kişilere itibar edilmemelidir. Araç değer kaybı hesaplaması, araç değer kaybı davası sırasında göz önüne alınacak rapor olan araç değer kaybı bilirkişi raporu sonrası yapılabilmektedir.